İstanbul İzmir Ankara
35°C 36°C 34°C
   
   
Eklenme: (21.09.2010 00:38:08) 

2010-2011 eğitim öğretim yılı açılışı nedeniyle Esenler'de bulunan Ressam Şevket Dağ İlköğretim Okulu'nda tören düzenlendi.2010-2011 eğitim öğretim yılı açılışı nedeniyle Esenler'de bulunan Ressam Şevket Dağ İlköğretim Okulu'nda tören düzenlendi.

     Törene, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, İstanbul Vali Yardımcısı Harun Kaya ile öğrenciler ve çok sayıda öğrenci yakını katıldı.

     Öğrenciler İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’yu okul girişinde çiçeklerle karşıladı.

     Tören saygı duruşu ve istiklal marşının ardından, Ressam Şevket Dağ İlköğretim Okulu müdürü Tahsin Karakaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız birer konuşma yaptılar.

     Törende konuşan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu şunları söyledi:

    ‘’Değerli Konuklar,
     Sevgili Öğrenciler,
     Kıymetli Basın Mensupları,
     Yeni bir eğitim öğretim yılının başlangıcında sizlerle birlikte olmaktan mutluyum.

     Ülkemizin köyünde, kentinde milyonlarca öğrenci şu anda yeni bir dönemin açılışının heyecanını ve sevincini yaşıyor. Yeni dönemin, ülkemizin tüm öğrencilerine, öğretmenlerimize sağlık, mutluluk ve başarı getirmesini diliyorum.

     Büyük bir metropol İstanbul’da, eğitim ve öğretim hemen hemen nüfusun tamamına yakınını ilgilendiren en önemli konudur. Bu alandaki faaliyetler, şehrimizin ticari ve ekonomik hayatını, kamu ve yerel yönetimlerin hizmetlerini, trafik ve çevre başta olmak üzere birçok sorununu yakından etkilemektedir.

     Bu kadar yoğun göç alan ilimizin nüfus artışı ile beraber meydana gelen fiziki mekan sorununun çözülmesinde Valiliğimizin, Büyükşehir Belediyemizin, İlçe Belediyelerimizin, İl Özel İdaremizin ve Milli Eğitim Bakanlığımızın yoğun ve özverili çalışmalarına rağmen mutlaka devlet-vatandaş işbirliğine ihtiyacımız vardır.

     Değerli İstanbul halkının eğitim konusunda göstermiş olduğu duyarlılığa hayırseverlerimizin, sivil toplum örgütlerimizin tüm kamu kurumlarının, okul-aile birliklerinin, okul koruma derneklerinin, velilerimizin, Valiliğimize vermiş oldukları destekten dolayı, okulların açıldığı bu anlamlı günde şükranlarımı sunuyorum.

     Sevgili Öğrenciler;

     Sizler Eğitimin temel yapı taşlarısınız. Eğitim-öğretim alanında yapılan her türlü fedakarlık, çaba ve yatırım, sizler içindir. Sizler başarılı oldukça, bizler de mutlu ve huzurlu olacak, geleceğimize güvenle bakacağız.

     Bu yüzden, sizler için velilerinizin yaptığı maddi ve manevi fedakarlıkları, öğretmenlerinizin öğretme ve eğitme çabalarını, devletimizin sağladığı imkanları asla gözardı etmeyiniz ve unutmayınız. Birbirinizi seviniz, büyüklerinizi ve öğretmenlerinizi sayınız. Kendinize büyük hedefler seçiniz ve onlara ulaşmak için durmadan ve yılmadan çaba gösteriniz.

     Değerli Velilerimiz,
     Okul-Aile Birliği ve Okul Koruma Derneklerimizin fedakar yöneticileri;
 
    Okullarımız çocuklarınız için yapılmış, öğretmenlerimiz çocuklarımız için görevlendirilmiştir. Okullarımıza öncelikle çocuklarımızın sağlıklı, kaliteli ve verimli bir eğitim yapması için sahip çıkalım.
     Değerli Öğretmenlerimiz;

     Çocuklarımızın geleceğe hazırlanmasında en önemli görev size düşmektedir.

     Ailelerimiz en kıymetli varlıkları olan çocuklarını, sizlerin ellerine teslim etmektedirler. Sizin de asli göreviniz, bu çocuklarımızı milli, ahlaki, insani ve evrensel değerlerle yetiştirmek ve hayatta lazım olacak bilgileri öğretmek, becerileri kazandırmaktır. Sizin birinci muhatabınız öğrencilerinizdir. Onun için onları seviniz, sayınız, önemseyiniz ve önemli olduklarını hissettiriniz. Onların yetiştirilmek üzere size teslim edildiğini ve hata yapabileceklerini unutmayınız.

     Bu duygu ve düşünceler içinde, 2010-2011 eğitim-öğretim yılının sağlık, mutluluk, huzur ve başarılarla dolu geçmesini, tüm öğrenci, veli ve öğretmenlerimize kutlu ve hayırlı olmasını dilerim. Hayırlı, uğurlu olsun’’ dedi.

     Tören Ressam Şevket Dağ İlköğretim Okul’u öğrencileri tarafından hazırlanan halk oyunları gösterisinin ardından sona erdi.

     Tören sonrası İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu sınıfları gezerek öğrencilerle sohbet etti.

     Vali Hüseyin Avni Mutlu okul çıkışı basına verdiği demeçte, İstanbul'un güvenli bir şehir olduğunu belirterek, "Biz, daha iyisini yapabilmek için çalışıyoruz. Okullarımızın huzurlu, velilerimizin rahat olması için, çocukların okula giriş ve çıkışlarında sıkıntı yaşanmaması için okul polisi uygulamamızı bu yıl yine yoğun bir şekilde sürdürüyoruz. İlave tedbirlerimiz de var" diye konuştu.

     Şehrin bazı ilçelerinde derslikle ilgili sıkıntılar bulunduğunu ve bu sıkıntıların giderilmesi için çalışmaların sürdüğünü de belirten Vali Hüseyin Avni Mutlu, vekil öğretmenlerle de olsa, derslerin boş geçmemesi için tedbirler aldıklarını söyledi.
 

Facebook'ta Paylaş